Profesorowie Wydziałów Prawa Uniwersytetów Opolskiego, Szczecińskiego i Wrocławskiego serdecznie zapraszają na konferencję naukową Płatności Elektroniczne. Prawne, Finansowe i Ekonomiczne Ujęcie Walut Wirtualnych i Cyfrowych odbywającą się w ramach I Forum Prawa Mediów Elektronicznych.

Pierwsze Forum Prawa Mediów Elektronicznych organizowane przez Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej na WPAiE UWr, Zakład Prawa i Postępowania Cywilnego WPiA UO oraz Katedrę Postępowania Cywilnego WPiA US, rozwinie problematykę płatności elektronicznych, ze szczególnym uwzględnieniem monet alternatywnych, które zyskują ostatnimi czasy na popularności. 


Zauważalne jest, że prywatne instrumenty płatnicze, takie jak Bitcoin, czy Litecoin, stają się coraz bardziej powszechne, czego wyrazem jest choćby specjalny bankomat usytuowany we Wrocławiu oraz w Warszawie przystosowany do obsługi użytkowników Bitcoina. Mimo zauważalnego rozwoju w dalszym ciągu brak jest odpowiedzi na pytania związane z ich prawnym statusem. 

Tematyka ta jest podejmowana po raz pierwszy przez przedstawicieli doktryny prawniczej, ale planowana konferencja zakłada szersze, interdyscyplinarne ujęcie (również finansowe, ekonomiczne i techniczne), które pozwoli na dokładne zdefiniowanie, a także poprawną kwalifikację monet alternatywnych 

Prelegenci, legitymujący się znajomością poruszanej problematyki, przedstawią zagrożenia związane z wykorzystywaniem tego typu instrumentów, sposoby zabezpieczenia oraz odpowiedzialności ich użytkowników, a także kwestie nadzoru finansowego, czy roli banku centralnego w obrocie monetami alternatywnymi. Wypowiedzą się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy wirtualnych płatności, praktycy oraz teoretycy. 

O znaczeniu FPME, a także aktualności podejmowanej tematyki świadczy niezwykłe zainteresowanie środowiska, gdyż partnerami FPME zostali między innymi: Instytut Allerhanda; Związek Banków Polskich; Krajowa Rada Notarialna; Krajowa Izba Radców Prawnych; Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji; Rektor Politechniki Wrocławskiej; Rektor UWr; Rektor UO; Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UO; Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr; Prezes Sądu Administracyjnego we Wrocławiu; Prezes Sądu Administracyjnego w Szczecinie; Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Patronat medialny nad konferencją objęli natomiast: Dziennik Internautów, niebezpiecznik.pl; Akademia Bitcoin; Bitcoinet oraz Czasopismo Naukowe Prawo Mediów Elektronicznych. 

Już 26 marca we Wrocławiu na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr w sali 318A ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH. 

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY.

Program Konferencji

Osoby, które zapiszą się na konferencję poprzez stronę internetową: 

http://www.wpiaus.pl/forumpme/zapisy.html otrzymają materiały konferencyjne. 

Poczęstunek dla uczestników zapewni nasz partner - Lindt

Nowe media - news

Źródła nie znaleziono